Aktualności

“Jak się bawił dziadek z babcią”-smażymy oponki

Date: 2 marca, 2017 Author: Ewa Konieczna-Kowalik Categories: Aktualności

Zadanie „Jak się bawił dziadek z babcią” realizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Padwi Narodowej w ramach programu „Na dobry początek” Fundacji BGK

Herbatka u babci i dziadka do doskonała okazja rodzinnych, ciepłych spotkań. Szczególnie, jeśli jesteśmy na nią zaproszeni, by świętować tłusty czwartek. Nie inaczej było 24 lutego, podczas pierwszego, międzypokoleniowego podwieczorku, w gościnnych murach Niepublicznego Przedszkola „Smyki”, na którym pojawili się uczestnicy: babcie i dziadkowie, rodzice oraz przedszkolaki. Byli także goście specjalni – nasi partnerzy w realizacji projektu: Dyrektorzy przedszkoli „Smyki” i „Promyczek”, Pani Barbara Ruła i Pan Krzysztof Skórski, Prezes Koła Związku Emerytów i Rencistów w Padwi Narodowej Pani Janina Pokutecka oraz Dyrektor GBP Pani Teresa Borowiec. Obecni byli także członkowie zespołu projektowego: Panie Ewa Konieczna-Kowalik, Beata Pieróg, Ewelina Wiatr i Beata Głodzik, na co dzień Wychowawczynie w obu przedszkolach. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu planowanych działań przez Koordynatora projektu Panią Edytę Pazdan-Skórską rozpoczęliśmy przygotowanie smacznych słodkości w postaci oponek, wg sprawdzonego, babcinego przepisu sprzed lat. Dzieciaki miały mnóstwo zabawy przy wałkowaniu, wycinaniu kółeczek i przenoszeniu gotowych, surowych oponek do kuchni. Tutaj dowodziły mamy, które pilnowały by oponki pięknie się usmażyły. W tym czasie przedszkolaki poznawały zabawy, w które bawiły się w młodości babcie i dziadkowie.
Gdy pachnące wypieki wróciły na wspólny stół, maluchy już czekały na nie z sitkami i cukrem pudrem, by posypać nim swoje pyszne dzieła. I oczywiście zaraz je zdegustować.
Teraz przyszła kolej na opowieści babć, o tym, co jadło się dawniej, jak wyglądało przygotowanie posiłków i robienie zakupów w wiejskim sklepiku. Dzieci mogły się dowiedzieć, że kiedyś ich rówieśnicy wymieniali jajka na odrobinę cukru lub drożdży.
Naszą herbatkę zakończyliśmy we wspaniałym humorze, upamiętnionym na wspólnym zdjęciu.
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek”
PARTNERZY PROJEKTU:
Koło Związku Emerytów i Rencistów w Padwi Narodowej