Aktualności - RGPN

„Jak dobrze mieć sąsiada”

Date: 22 czerwca, 2016 Author: Marta Bernat Categories: Aktualności - RGPN

Zadanie publiczne „Jak dobrze mieć sąsiada” realizowane przez Stowarzyszenie Rozwój Gminy Padew Narodowa w Padwi Narodowej

Zadanie dofinansowane ze  środków Powiatu Mieleckiego

 

We wtorkowe przedpołudnie, 14 czerwca 2016 r., seniorzy i seniorki z Koła Emerytów i Rencistów w Padwi Narodowej oraz ze Stowarzyszenia „Klub Seniora w Gawłuszowicach” zwiedzali gminę Tuszów Narodowy. Ich przewodnikiem była pani Barbra Goraj – prezes Stowarzyszenia „Klub Dobrej Współpracy przy WDKiR w Grochowem. Wśród zwiedzanych obiektów znalazły się: kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  z 1833 r. w Grochowem (zabytek sztuki drewnianej z wyposażeniem barokowym) oraz kościół p.w. MB Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym z 1902r. W Aeroklubie im. Bogusława „Bodka” Mrozka historię lotnictwa, a także samoloty ultralekkie, paralotnie i modele samolotów zaprezentował prezes Marek Dykas. Seniorzy odwiedzili także Dom Urodzin gen. Władysława Sikorskiego. W tym miejscu serdecznie powitał ich Wójt Gminy Andrzej Głaz, który opowiedział o historii, dorobku, osiągnięciach i planach gminy. Po bardzo bogatych i interesujących zbiorach muzeum oprowadzała gości pani Sekretarz Gminy – Renata Paterak. Zaprezentowała także

życiorys generała – jego działalność jako polityka i stratega wojskowego. Ciekawa prezentacja pozwoliła na poznanie wielu szczegółów z życia tego patrioty i bohatera.

Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie integracyjne w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem. O bogatej działalności i osiągnięciach kulturalnych, artystycznych opowiedziała pani Dyrektor Mariola Pelic. W części integracyjnej, przy smakowitych wypiekach członkiń „Klubu Dobrej Współpracy”, kawie, herbatce i nawet lampce wina śpiewom nie było końca. O działalności „Klubu Dobrej Współpracy” opowiedziała Barbra Goraj – prezes stowarzyszenia. Pobyt w gościnnym Domu Kultury uświetniły występy miejscowych poetów oraz występ Zespołu Śpiewaczego „Kalina”. Uczestnicy zwiedzili Izbę Kultury Materialnej, wystawę fotograficzną z okazji 10-lecia istnienia Kapeli i Zespołu Pieśni i Tańca „Grochowiacy” oraz niespotykanej, jedynej chyba w całej Polsce Biblioteki Białych Kruków. Składa się na nią około 600 egzemplarzy książek stworzonych własnoręcznie przez dzieci jako pokłosie konkursu literacko – plastycznego pn. „Wydajemy własną książkę”. W tym roku ma miejsce XVI edycja konkursu pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego.

Zadowoleni seniorzy i seniorki podczas drogi powrotnej wspominali, że już nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki, tym razem po Gminie Gawłuszowice w dniu, 27 czerwca.